منتظر چه هستی!

 

خُب من عادت ندارم زیاد حرف بزنم. اصولا آدم کم حرفی هستم. ترجیح می دهم وقتی پیاده روی می کنم برخلاف خیلی ها که دوست دارند در گروه های دونفره تا چهارنفره راه بروند و بلندبلند حرف بزنند من باکسی حرف نزنم فقط موسیقی گوش بدهم و راه بروم...

می گویندکسانی که خیلی ساکت وکم حرف اند رفته رفته آلزایمر می گیرند!و من گاهی هم نگران می شوم نکند یک وقتی راه خانه را گم کنم. نکند روزی دیگر تو را نشناسم! چه دنیای کوچکی می شود وقتی در محدوده ی ذهنت هی بچرخی و بچرخی و ندانی دایره، منحنی بسته ایست که راه به جایی ندارد.

اما عجیب است من می خواستم از باران وهوای خنک و سرد امروز پنجمین روز پاییز بنویسم از علف های خیس و بوی باران. از درخت انار همسایه که انارهایش ترک برداشته و دانه های سرخ رنگش پیداست. از صدای عبور ماشینی در باران بگویم...اما همه را درآن لحظه از یاد برده بودم!

بروم، بروم که باید فکری برای ناهار بکنم. صبح نان تازه خریده ام کوفته قلقلی درست می کنم با کشک که رویش پیاز سرخ شده باشد و نعناداغ! سالاد کاهو هم درست می کنم با مقدار زیادی جوانه ی گندم. بایدخرید هم بکنم یادم باشد دوغ و ماست هم بگیرم.

پس کو این شال سفیدم؟!

 

 طرز تهیه کوفته قلقلی با کشک یاهمان کله جوش :)

گوشت چرخ کرده + یک عدد پیاز متوسط + نمک، زردچوبه، فلفل به اندازه کافی + نعنا خشک + پیاز سرخ شده + کمی هم سیر سرخ شده + مقداری کشک بسته به میزان دلخواه .
پیاز را داخل گوشت چرخ کرده ریز رنده می کنیم بعد نمک فلفل و زردچوبه را اضافه می کنیم و خوب مالش می دهیم آنوقت مقداری از مایع را کف دست قل می دهیم! وکوفته هایی به اندازه ی کوچکتر از یک گردو که می شود بزرگتر از یک فندق درست می کنیم :) و آنها را یکی یکی داخل قابلمه ای که به اندازه دو لیوان آب درحال جوش در آن هست می اندازیم. و مقدار کمی هم نعنای خشک + پیاز سرخ شده و کمی زردچوبه به آن اضافه می کنیم و می گذاریم کوفته ها کمی بپزد. کشک را هم که جدا می گذاریم سی دقیقه بجوشد. و درآخر کشک را روی کوفته می ریزیم و می گذاریم کمی هم با کوفته ها بجوشد. وقتی که آب آن کمی غلیظ شد در ظرف می کشیم و رویش را با نعنا داغ و پیاز سرخ شده و اگر دوست داشته باشیم کمی هم سیر سرخ شده تزیین می کنیم. و با نان تازه و سالاد یا سبزی خوردن نوش جان می کنید. غذای خیلی خوشمزه ایست و درست کردنش هم خیلی آسان است.

/ 14 نظر / 25 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خدابیامرز

سلام علیکم خب من هم گاهی از این موضوع می ترسم. خوره ی جدول و سودوکو هستم و اسم دوستان و همکارانم یادم می رود و شماره ی موبایلم. مخصوصا که کسی دور و برت آلزایمر داشته باشد و موقعیت کمدی تراژیک او را دیده باشی. خنده دار و تاسف آور. اما این چیزی که زهرا خانم نوشته من هم خیلی دوست دارم. البته با همان اسمی که شما نوشته ای: کله جوش یا به قول ما کالاگُش. در مورد گیاهخواری هم که انواع و اقسام دارد و البته با گوشت نخواری آغاز می شود که البته اولی اش هم برای ما ایرانی ها نخوردن کله پاچه است! بعد می رسد به مراتب گیاهخواری که بعضیها هیچ ماده ی حیوانی نمی خورند، حتا کشک و ماست. اما بعضی های دیگر به برخیِ این مواد راضی اند. بنده سه چهار سالی است که از این نوع دومم. البته سخت گیر نیستم و گاهی هم دمی به خمره می زنم! می خواستم عرض ارادتی کنم و یادم هم نرفت.

زهرا.م

آره دیگه گوشت نیست کلاً. اول چهارپایان رو حذف کردم، بعد ماهی ها و بعد پرنده ها. محصولاتشون هست مثل شير و تخم مرغ.

رامک

من هم تنها راه می روم و در آن دایرۀ بسته هی چرخ می زنم

mouse

یک نکته که دکترین های تغذیه می گن همیشه: هیچ گاه کلسیوم با اهن مصرف نشود[لبخند] ولی آخه مگه می شه از خیر لذت خوردن این دو باهم گذشت

آریانا اجلال

سلام لیدی بوک عزیزم. لیدی جان بین خودمان بماند من یک ست عصرانه دارم گل سرخی. بهشان می گویم عروس خانم. شستمشان با دستمال همچین قشنگ خشک کردمشان. یک چایی دم کرده ام بیا و ببین چه عطری راه انداخته.با یک برش بزرگ کیک هویج, (امیدوارم دوست داشته باشید).و البته رومیزی قلابدوزی شده را هم از گنجه در آورده ام روی میز پهن است الان. اینها همه به یمن قدوم شماست. ممنونم از حضورتان.منور فرمودیدکلبه درویشی من را[لبخند]

زنبق دره

چقدر گیاهخوار زیاده . کم کم دارم از گوشتخواری خودم خجالت می کشم. احساس حیات وحش بودن بهم دست داده![لبخند]

زنبق دره

خانوم بوک ما چرا برامون نمی نویسه؟ از اون دفترچه جلد سیاهه یک چیزهایی انتخاب کن و برامون بنویس. از پاییز چنارهای خوشبخت... ما هیچوقت سیر نمی شیم از اینها!

زهرا.م

خدابيامرز درست ميگه ماها گوشت‌نخوارم تا اينكه فقط گياهخوار باشيم. البته شايد اگر آدم تنها باشه و كنترل غذا و همه چي دست خودش باشه راحت تر بشه گياهخوار بود. همين الان هم وقت غذا خوردن بيرون يا مهموني به مشكل برميخورم، چه برسه كه بخوام محصولاتشون رو هم نخورم.

آریانا

لیدی جان سلام. کم پیدایی. گمانم باید دست به کار شوید یکی از آن پاییزانه های دوست داشتنی را برایمان بنویسید. فعلا یک انار نوبرانه تقدیم به شما. جمعه است. تا دانه بهشتی اش را میل کنید به یاد همه رفقا...[قلب]

زنبق دره

ما منتظر تو هستیم خانوم بوک!